Etusivu>Ajankohtaista>Ajankohtaiset uutiset>Vuosi 2011>Keskitettyä työmarkkinaratkaisua ei syntynyt

Keskitettyä työmarkkinaratkaisua ei syntynyt

Neuvottelut keskitetystä työmarkkinaratkaisusta kaatuivat eilen 4. lokakuuta. Työmarkkinajärjestöjen johto kokoontui eilen kello 16 keskustelemaan keskitetyn työmarkkinaratkaisun kohtalosta. SAK:n ja STTK:n hallitukset hylkäsivät ehdotuksen keskitetyksi ratkaisuksi. Elinkeinoelämän keskusliitto EK ilmoitti, että neuvottelut kariutuivat.

Työnantaja esitti palkansaajakeskusjärjestöille 25 kuukauden mittaista sopimusta, jossa sopimuskorotus ensimmäisille 13 kuukaudelle olisi ollut 2,4 % ja jälkimmäisille 12 kuukaudelle 1,9 %.

Akavan hallitus pui keskitettyä työmarkkinaratkaisua kokouksessaan eilen. Akavalle on ollut tärkeää kasvattaa palkansaajien ostovoimaa. Maan hallituksen lupaamista veroratkaisuista ei tuolloin ollut vielä varmuutta, joten Akavan hallitus katsoi, ettei kokonaisuus ollut vielä valmis. Akavan hallitus kuitenkin käsitteli suhtautumistaan ehdotukseen ja totesi, että siltä pohjalta olisi ollut mahdollista edetä.

Akavan hallitus suhtautui ehdotukseen varauksella, mutta se katsoi, että työelämäkysymyksissä oli paljon palkansaajille myönteisiä asioita. Ehdotukseen sisältyi laaja työelämän laatupaketti, jossa oli palkansaajien kannalta konkreettisia uudistuksia, kuten isien perhevapaiden pidentäminen kahdella viikolla ja parannuksia työttömyysturvaan. Työttömyysturvan omavastuuaika olisi lyhentynyt seitsemästä päivästä viiteen päivään. Lisäksi lomautustilanteisiin liittyvä työttömyysturva olisi ollut jatkossa parempi.

Myös työlainsäädäntöön olisi ollut luvassa parannuksia, muun muassa joustavien työaikojen ja määräaikaisten palvelussuhteiden sekä vuokratyön osalta. Työelämän lainsäädännön kehittäminen on ollut vuosia jäissä, mutta ehdotus olisi tarjonnut mahdollisuuden saada tehokkaampia keinoja käyttöön moniin työelämän ikuisuusongelmiin puuttumiseksi.

Lisäksi olisi ollut mahdollisuus keskustella maan hallituksen kanssa vuorotteluvapaajärjestelmään suunniteltujen leikkausten perumisesta.

Koska keskitettyä työmarkkinaratkaisua ei synny, edessä on liittokierros.

Lähde: Akavan uutiskirje 5.10.2011

 
 
Työsuhdeneuvonta p. 045 632 6558 (ma-pe klo 9-13)     Jäsenpalvelu p. 045 632 6557 (ma-pe klo 9-13)